сряда, 3 април 2013 г.

Хранене и агресия

 

Повод за тази статия е инициативата "Не на агресията" на училище "Петко Р. Славейков"!
Идеята на инициативата е всички заедно - ученици, родители и учители - да спрем агресията. Тъй като моят блог е за здраве, реших да напиша статия за храни и напитки, които влияят на агресията и по този начин да ви помогна да избягвате вредните и да предпочитате полезните. Една стъпка по-близо до по-малко агресия ще бъдем, ако знаем, че:

Напитки 

Прекалената консумация на газирани и енергийни напитки поражда агресия у децата.Причината се дължи най- вече на високите дози захар и кофеин, съдържащи се в тези напитки.

Интернет и телевизия

Про децата гледането на телевизия оказва най-негативен ефект върху детското поведение – склонност към насилие, гневни настроения, крясъци, неподчинение и др. Вместо да киснат пред телевизора или компютъра по-добре да излязат навън и да се забавляват с приятели и да спортуват. Избягват рисковете от агресия, наднормено тегло проблеми със зрението и др.

 Трансмастна киселина

Трансмастна киселина, съставка която предизвиква агресия у хората. Срещат се в нездравословни ястия от веригите за бързо хранене.Тези съставки нанасят и други вреди. Те водят до повишаването на холестерола, до инсулинова резистентност, до възпаления и сърдечносъдови проблеми.

Кои храни ни помагат да преборим агресията и стреса

Много хора започват да прекаляват със сладко, кафе и алкохол, когато са обзети от тъга или са в депресия. Това обаче само засилва проблема.
Витамините ог група В, Омега-3 мастните киселини и други хранителни вещества имат мощен ефект върху мозъчната химия. Липсата им може да доведе до дисбаланс, който предизвиква нарушения в настроението. В действителност хранителната терапия може да се окаже най-доброто лечение.
Преди да прибегнем към приемането на различни добавки и витамини, трябва да се замислим дали не е по-лесно да си осигурим здравословен хранителен режим. В повечето случаи, балансираното и разнообразно хранене е най-добрият начин да въздействаме върху организма и психиката. При добро комбиниране на хранителните вещества, те работят оптимално и помагат на организма да ги абсорбира по-добре.Ако страдате от депресия и агресия, се уверете, че си осигурявате достатъчно сън и редовната физическа активност, което допълнително стимулира мозъка да произвежда невротрансмитери. Важно е също толкова, колкото да се храните балансирано и разнообразно.

Храната и напитките, които си избираме влият на организма ни и на начина ни на живот... не трябва да мислим само за утоляването на глада, но и да се грижим за себе си.
  • Аминокиселини
           Аминокиселините помагат на организма да произвежда невротрансмитери, които       
влияят върху настроението ни. Богати източници на аминокиселини са храни като: пуешко месо, кашкавал, пиле, риба, боб, бадеми, авокадо, банани тиквено семе и др.
  • Витамин Б6
          Тялото се нуждае от B6 за преобразуване на аминокиселините, Ако липсва този витамин, процесът ще се забави. Богати източници на витамин В6 са следните храни: говеждо месо, риба тон, банани, пуйка сини сливи и др.
  • Витамин Б12
      Играе роля при превръщането на аминокиселините във важни невротрансмитери - серотонин и норадреналин. Миди, стриди, пиле, раци, сьомга, пуешко, риба тон, мляко яйца и др.
  • Фолиева киселина 
          Хората, които страдат от депресия и агресия, почти винаги имат ниски нива на фолиева киселина, което причинява симптоми на безпокойство и по-тежки случаи - поведение като при шизофрения. Богати на фолиева киселина са следните храни: пуйка, леща, спанак, зеле, ряпа и др.
  • Магнезий
         Бързо възстановяване от тежка депресия. Той помага и за облекчаване на тревожност и безсъние. Овесени трици, спанак, тиквено семе, боб и др.
  • Цинк
          Облекчава тревожността и раздразнителността. Стриди, раци, пуйка, леща, кисело мляко, тиквено семе и др.

Какво да избягваме?

  • Диетични безалкохолни напитки. Аспартам – подсладителят, използван в напитките без захар, е екзотоксин. Понякога се описва като съединение, което намалява ефективността на невротрансмитерите в мозъка, което пречи на способността им да предават информация.
  • Кафе. По-големите дози могат да увеличат симптомите на депресия и агресия за повечето хора. Намалете кафето до 1 чаша сутрин и вижте дали има разлика.
  • Сладко. Точно като кофеина, захарта има мощен ефект върху производството на невротрансмитерите и мозъчната функция. Простите захари и въглехидрати предизвикват бързо нарастване и спад в нивата на кръвната захар, което създава промени в настроението, умора. Дисбалансът в кръвната захар също разрушава витамин В, което може да задълбочи лошото настроение.
  • Алкохол. Повече от две алкохолни напитки на ден могат да влошат симптомите на депресия и агресия, нарушава съня.
! Тази статия е в подкрепа на инициативата "Не на агресията" на училище "Петко Р. Славейков"! Повече за инициативата можете да научите на страницата им тук: http://www.facebook.com/SlaveikovSchool?ref=stream 

Можете да споделяте вашето мнение по тази тема с коментар под статията ;)

Няма коментари:

Публикуване на коментар